Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

REDUKCE VÁHY

 

Proč přibýváme na váze? Z pohledu čínské medicíny je nadváha způsobena je z velké části oslabením energie sleziny a žaludku, která odpovídá za přeměnu potravy. To je náš střed a když je zdravý, organizmus je dobře vyživen a prospívá. Pokud je střed oslabený, jídlo je nedostatečně zpracováno, v těle může vzniká vlhkost a hlen, což se u někoho projeví ve formě ukládání tuku.

Čím vyčerpáváme naši slezinu? Nad mírou sladkostí, ochlazujícím jídlem, nevhodnou skladbou potravy, jídlem pozdě večer, přejídáním, nepravidelností, také však nadměrným sezením a přemítáním.

Dalším důležitým orgánem  v procesu trávení jsou játra. Jednou z jejich hlavních funkcí je zprůchodňovat organizmus. Pokud jsou játra zdravá, vše plyne hladce. Pokud se tak neděje, energie stagnuje, proces trávení neprobíhá jak má. V dnešní době jsou játra jedním z nejzatíženějších orgánů v těle. Přemíra masa, nevhodných tuků, sýrů, chemikálií, léků, alkoholu, průmyslově zpracovaných potravin a hlavně stres jsou hlavními příčinami stagnace energie. Obzvláště emoce jako jsou hněv, vztek a frustrace mají na tento orgán neblahý vliv a naopak játra v nerovnováze vyvolávají tyto emoce.

Další orgán, který hraje důležitou roli v tomto procesu, jsou ledviny. Když stárneme, energie ledvin se přirozeně oslabuje. Jangová (dynamická, zahřívací) energie ledvin je zodpovědná za ohřívání celého organizmu. Její oslabení nepříznivě ovlivní trávení, jako když pod kotlem máme místo pořádného plamene skomírající ohýnek. Metabolizmus se zpomalí. Proto si ženy po čtyřicítce často stěžují, že se jim nedaří hubnout tak lehko, tak jako dříve.

Běžné diety mají většinou jen krátkodobý efekt a každá neodborná dieta především narušuje bazální metabolismus a trvá déle uvést tělo opět do rovnováhy. Pokud vznik nadváhy trvá dlouho a léčba také. Patologický řetězec „nedostatek vs. nadbytek“ musí být celý změněn, jestliže má být účinek trvalý. Často je nadváha provázena podvýživou (nedostatek minerálů, vitamínů…).

Slezina a žaludek velice dobře reagují na léčbu stravou, jejich harmonizace je v řádě měsíců, ale i po pár týdnech změny jídelníčku a životního stylu můžete pocítit výraznou změnu. Léčbu je možné doplnit akupunkturou, nebo čínskými bylinnými směsi, velmi dobře zde fungují také mediciální houby, například Maitake.Posílení ledviny je proces dlouhodobější a zde bude potřeba terapii jídlem doplnit i o bylinné směsi či akupunkturu. Na rozdíl od sleziny, kterou budeme léčit bylinami pár měsíců, tak u ledvin počítejte rok a déle.

Průběh terapie

Na základě vstupního vyšetření zjistím, v jakém stavu je váš organizmus a podíváme se, proč se Vám nedaří zhubnout. Důvodů může být několik: již výše zmíněné oslabení orgánů, nevyrovnaný životní styl, nevhodná skladba jídelníčku nebo různé poruchy příjmu potravy od občasného zajídání emocí až po vážné poruchy příjmu potravy.  Proto je práce s každým klientem velice individuální.

Někdy stačí jednoduché změny v životním životní stylu a jídelníčku a váha jde dolů.  Pokud s nadváhou bojujete dvacet let a jídlem kompenzujete něco, co Vám v životě chybí, pak je potřeba uvědomit si, že proces může být dlouhodobý. Někdy je nezbytná spolupráce s psychologem a nebo jinými terapeuty.

Na základě vstupní konzultace Vám jasně řeknu co pro Vás mohu udělat a navrhnu postup terapie.Vaše aktivita a odhodlání v celém procesu je nezbytná. Je také možné, že pro Vás nejsem vhodný terapeut a doporučím Vám jinou cestu, jiného terapeuta.